Kestävyys tarkoittaa vastuullisuutta
Pöydät ovat täynnä kolisevia laitteita. Ilma on täynnä hiekoitusääniä, kylmäkammion huminaa ja satunnaista piippausta, kun testikohde ei saavuta mittaansa. LOWA:n laboratorio Jetzendorfissa Saksassa on keskeinen osa suutarien sitoutumista korkealaatuisiin tuotteisiin.
Alusta lähtien yritys ei ole koskaan aliarvioinut laatua. LOWA jalkineissa käytetään vain parhaita materiaaleja. Yritys testaa jatkuvasti kaikkia käyttämiään materiaaleja omassa laboratoriossaan varmistaakseen, että asiat säilyvät sellaisena.
Työt vaihtelevat yksittäisistä materiaaleista, nauhoista ja kankaista koko kenkiin. Aiemmin suuri osa materiaali testauksista tehtiin ulkopuolisissa laboratorioissa. Mutta tilanne muuttui vuoden 2020 alussa, kun uusi laboratorio otettiin käyttöön.
120 NELIÖMETRIÄ, 38 TESTILAITTEET
120 neliömetrin laboratoriossa on 38 instrumenttia, jotka helpottavat huomattavasti suuremman testimäärän suorittamista eri työkalujen avulla. Ainoat ulkoisesti tehdyt LOWA testit sisältävät kemiallisen analyysin sekä nilkan suojan ja iskunkestävyyden testauksen.
LOWA perustaa liiketoimintansa yhteen periaatteeseen: mitä kauemmin tuote kestää, sitä ympäristötietoisempaa se on. Yrityksen jalkineissa käytettyjen yksittäisten materiaalien korkea laatu on tärkeä rooli. Uusi laboratorio varmistaa, että yritys pystyy tarjoamaan haluamaansa laatua. LOWA aikoo myös perustaa laboratorioita toimipisteisiinsä Italiassa ja Slovakiassa varmistaakseen laadun koko tuoteketjussa. Muutoksen myötä toimipaikat pystyvät nopeasti ja tehokkaasti poistamaan huonolaatuiset lähetykset tuotantoprosessista.

Tässä on yksi esimerkki laboratorion suorittamista testeistä: Kengännauhan repeytymistesti. Jokainen vuorikiipeilijä tietää, että repeytynyt kengännauha voi pilata minkä tahansa seikkailun. LOWA käy läpi kaikki kengännauhansa varmistaakseen, ettei tällaista ongelmaa tapahdu niin nopeasti.
On vaikea sanoa, kuinka kauan kengännauha kestää normaaleissa olosuhteissa, koska niin monet tekijät, kuten käytön intensiteetti, vaikuttavat.
Tarvikkeet ja hoitotuotteet
-
Loppuunmyyty
Active Creme 75 ml Colourless
Alkuperäinen hinta $11.31 - Alkuperäinen hinta $11.31Alkuperäinen hinta$11.31$11.31 - $11.31Nykyinen hinta $11.31Active Creme on väritön hoitovoide kaikille nahkajalkineille. Se tekee nahasta vettä hylkivän, hoitaa sitä ja viimeistelee pinnan. Voide imeytyy na...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $11.31 - Alkuperäinen hinta $11.31Alkuperäinen hinta$11.31$11.31 - $11.31Nykyinen hinta $11.31Loppuunmyyty -
Footbed Mountain miesten pohjallinen
Alkuperäinen hinta $14.74 - Alkuperäinen hinta $14.74Alkuperäinen hinta$14.74$14.74 - $14.74Nykyinen hinta $14.74Footbed Mountain Men on miesten pohjallinen vaellus- ja ulkoilukenkiin. Muistivaahto ja synteettiset kuidut joustavat askeleen mukana ja tukevat ja...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $14.74 - Alkuperäinen hinta $14.74Alkuperäinen hinta$14.74$14.74 - $14.74Nykyinen hinta $14.74 -
ALE
Trekking-sukat
Alkuperäinen hinta $26.17Alkuperäinen hinta $26.17 - Alkuperäinen hinta $26.17Alkuperäinen hinta $26.17Nykyinen hinta $11.43$11.43 - $26.17Nykyinen hinta $11.43Trekking-sukka on tehty pitkille vaelluksille. Sukan hunajakennorakenne pehmustaa jalkaa, ja neulontatekniikka ja toiminnalliset yksityiskohdat tuk...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $26.17Alkuperäinen hinta $26.17 - Alkuperäinen hinta $26.17Alkuperäinen hinta $26.17Nykyinen hinta $11.43$11.43 - $26.17Nykyinen hinta $11.43ALE -
Water Stop ECO kyllästyssuihke
Alkuperäinen hinta $22.74 - Alkuperäinen hinta $22.74Alkuperäinen hinta$22.74$22.74 - $22.74Nykyinen hinta $22.74Water Stop ECO on vesipohjainen kyllästyssuihke vapaa-ajan, kiipeily- ja vaelluskengille. Se suojaa kaikkia materiaaleja vedeltä ja lialta heikentä...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $22.74 - Alkuperäinen hinta $22.74Alkuperäinen hinta$22.74$22.74 - $22.74Nykyinen hinta $22.74 -
ALE
Backpacking-sukat
Alkuperäinen hinta $33.02Alkuperäinen hinta $33.02 - Alkuperäinen hinta $33.02Alkuperäinen hinta $33.02Nykyinen hinta $17.14$17.14 - $17.14Nykyinen hinta $17.14Backpacking-sukka on tehty vaeltamiseen ja pitkille kävelymatkoille. Materiaalit on sijoiteltu niin, että sukka tukee, pehmustaa, hengittää ja lämm...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $33.02Alkuperäinen hinta $33.02 - Alkuperäinen hinta $33.02Alkuperäinen hinta $33.02Nykyinen hinta $17.14$17.14 - $17.14Nykyinen hinta $17.14ALE -
Hoitoharja
Alkuperäinen hinta $11.31 - Alkuperäinen hinta $11.31Alkuperäinen hinta$11.31$11.31 - $11.31Nykyinen hinta $11.31LOWA Hoitoharja on jouhiharja, jossa on puinen runko. Sivujen urat parantavat otetta. Harja sopii lian poistoon, kenkien puhdistukseen ja nahan hoi...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $11.31 - Alkuperäinen hinta $11.31Alkuperäinen hinta$11.31$11.31 - $11.31Nykyinen hinta $11.31 -
Active Creme 75 ml Black
Alkuperäinen hinta $11.31 - Alkuperäinen hinta $11.31Alkuperäinen hinta$11.31$11.31 - $11.31Nykyinen hinta $11.31Active Creme Black on musta hoitovoide mustille nahkajalkineille. Se tekee nahasta vettä hylkivän, hoitaa sitä ja viimeistelee pinnan. Voide imeyty...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $11.31 - Alkuperäinen hinta $11.31Alkuperäinen hinta$11.31$11.31 - $11.31Nykyinen hinta $11.31 -
ATC Mid -kengännauhat
Alkuperäinen hinta $10.17 - Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta$10.17$10.17 - $10.17Nykyinen hinta $10.17ATC Mid -kengännauhat keskikorkeille LOWA-kengille, esimerkiksi Renegade GTX Mid-, Taurus PRO GTX Mid- ja Toro PRO GTX Mid -malleihin. Värit musta ...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $10.17 - Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta$10.17$10.17 - $10.17Nykyinen hinta $10.17 -
Kolmioharja
Alkuperäinen hinta $17.02 - Alkuperäinen hinta $17.02Alkuperäinen hinta$17.02$17.02 - $17.02Nykyinen hinta $17.02LOWA Kolmioharja on monikäyttöinen harja lian ja tahrojen poistoon kengistä. Messinki- ja nailonharjakset irrottavat pinttyneenkin lian, ja niillä ...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $17.02 - Alkuperäinen hinta $17.02Alkuperäinen hinta$17.02$17.02 - $17.02Nykyinen hinta $17.02 -
Footbed Mountain Lady naisten pohjallinen
Alkuperäinen hinta $14.74 - Alkuperäinen hinta $14.74Alkuperäinen hinta$14.74$14.74 - $14.74Nykyinen hinta $14.74Footbed Mountain Lady on naisten pohjallinen vaellus- ja ulkoilukenkiin. Muistivaahto ja synteettiset kuidut joustavat askeleen mukana ja tukevat j...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $14.74 - Alkuperäinen hinta $14.74Alkuperäinen hinta$14.74$14.74 - $14.74Nykyinen hinta $14.74 -
ALE
ATC Lo -kengännauhat
Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta $10.17 - Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta $10.17$5.60 - $10.17$5.60 - $10.17Nykyinen hinta $5.60ATC Lo -kengännauhat matalille LOWA-kengille, esimerkiksi Renegade GTX Lo-, Sirkos PRO GTX Lo- ja Toro PRO GTX Lo -malleihin. Värit musta ja ruskea...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta $10.17 - Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta $10.17$5.60 - $10.17$5.60 - $10.17Nykyinen hinta $5.60ALE -
Shoe Clean
Alkuperäinen hinta $17.02 - Alkuperäinen hinta $17.02Alkuperäinen hinta$17.02$17.02 - $17.02Nykyinen hinta $17.02Shoe Clean on puhdistusaine kaikille kengille. Yli 90 % ainesosista on luonnollisia, eikä pakkaus ole aerosoli. Tiedot Koko: 200 ml Valmistusmaa: ...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $17.02 - Alkuperäinen hinta $17.02Alkuperäinen hinta$17.02$17.02 - $17.02Nykyinen hinta $17.02 -
ATC-sukat
Alkuperäinen hinta $21.60 - Alkuperäinen hinta $21.60Alkuperäinen hinta$21.60$21.60 - $21.60Nykyinen hinta $21.60ATC-sukat ovat monikäyttöiset sukat arkeen, kevyille vaelluksille ja ulkoiluun. Holvikaaressa on tuki, ja kantapäässä ja päkiässä on lisäpehmusteet...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $21.60 - Alkuperäinen hinta $21.60Alkuperäinen hinta$21.60$21.60 - $21.60Nykyinen hinta $21.60 -
ALE
Balance naisten muotoutuva pohjallinen
Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta $10.17 - Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta $10.17Nykyinen hinta $8.00$8.00 - $8.00Nykyinen hinta $8.00Balance on muotoutuvasta materiaalista tehty yleispohjallinen naisten LOWA-jalkineisiin.
Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta $10.17 - Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta $10.17Nykyinen hinta $8.00$8.00 - $8.00Nykyinen hinta $8.00ALE -
Renegade-sukat
Alkuperäinen hinta $22.74 - Alkuperäinen hinta $22.74Alkuperäinen hinta$22.74$22.74 - $22.74Nykyinen hinta $22.74Renegade-sukka on tehty arkeen, kevyille vaelluksille ja perheretkille. Pohjassa on pehmuste, jalkapöydässä tuki, ja kantapää ja akillesjänne on pe...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $22.74 - Alkuperäinen hinta $22.74Alkuperäinen hinta$22.74$22.74 - $22.74Nykyinen hinta $22.74 -
Loppuunmyyty
Trekking-kengännauhat
Alkuperäinen hinta $10.17 - Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta$10.17$10.17 - $10.17Nykyinen hinta $10.17Trekking-kengännauhat LOWAn vaelluskengille, esimerkiksi Camino-, Mauria-, Trekker-, Trek- ja Ticam-malleihin. Värit musta ja ruskea. Tiedot Mater...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $10.17 - Alkuperäinen hinta $10.17Alkuperäinen hinta$10.17$10.17 - $10.17Nykyinen hinta $10.17Loppuunmyyty -
ATS-sukat
Alkuperäinen hinta $17.02 - Alkuperäinen hinta $17.02Alkuperäinen hinta$17.02$17.02 - $17.02Nykyinen hinta $17.02ATS-sukat ovat monikäyttöiset sukat ulkoiluun, urheiluun ja arkeen. Holvikaaren ja nilkan tukialueet pitävät sukan paikallaan. Merinovillan ja synt...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $17.02 - Alkuperäinen hinta $17.02Alkuperäinen hinta$17.02$17.02 - $17.02Nykyinen hinta $17.02
Uutuudet
-
Zephyr MK2 GTX Mid W miesten viranomaiskenkä, leveä lesti
Alkuperäinen hinta $262.68 - Alkuperäinen hinta $262.68Alkuperäinen hinta$262.68$262.68 - $262.68Nykyinen hinta $262.68Zephyr MK2 GTX Mid W on Task Force -malliston keskikorkea viranomaiskenkä armeijan ja poliisin erikoisyksiköille sekä tavalliseen palveluskäyttöön....
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $262.68 - Alkuperäinen hinta $262.68Alkuperäinen hinta$262.68$262.68 - $262.68Nykyinen hinta $262.68 -
Zephyr MK2 GTX Mid miesten viranomaiskenkä
Alkuperäinen hinta $262.68 - Alkuperäinen hinta $262.68Alkuperäinen hinta$262.68$262.68 - $262.68Nykyinen hinta $262.68Zephyr MK2 GTX Mid on Task Force -malliston keskikorkea viranomaiskenkä armeijan ja poliisin erikoisyksiköille sekä tavalliseen palveluskäyttöön. P...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $262.68 - Alkuperäinen hinta $262.68Alkuperäinen hinta$262.68$262.68 - $262.68Nykyinen hinta $262.68 -
Zephyr MK2 GTX Hi W miesten viranomaiskenkä, leveä lesti
Alkuperäinen hinta $285.54 - Alkuperäinen hinta $285.54Alkuperäinen hinta$285.54$285.54 - $285.54Nykyinen hinta $285.54Zephyr MK2 GTX Hi W on Task Force -malliston korkeavartinen viranomaiskenkä armeijan ja poliisin erikoisyksiköille sekä tavalliseen palveluskäyttöö...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $285.54 - Alkuperäinen hinta $285.54Alkuperäinen hinta$285.54$285.54 - $285.54Nykyinen hinta $285.54 -
Zephyr MK2 GTX Hi miesten viranomaiskenkä
Alkuperäinen hinta $285.54 - Alkuperäinen hinta $285.54Alkuperäinen hinta$285.54$285.54 - $285.54Nykyinen hinta $285.54Zephyr MK2 GTX Hi on Task Force -malliston korkeavartinen viranomaiskenkä armeijan ja poliisin erikoisyksiköille sekä tavalliseen palveluskäyttöön....
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $285.54 - Alkuperäinen hinta $285.54Alkuperäinen hinta$285.54$285.54 - $285.54Nykyinen hinta $285.54 -
Z-8S MK2 GTX PR miesten viranomaiskenkä
Alkuperäinen hinta $296.96 - Alkuperäinen hinta $296.96Alkuperäinen hinta$296.96$296.96 - $296.96Nykyinen hinta $296.96Z-8S MK2 GTX PR on LOWA Professional -malliston korkeavartinen kenkä armeijan ja viranomaisten käyttöön. Varsi on kestävää mokkanahkaa (2,0–2,2 mm)...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $296.96 - Alkuperäinen hinta $296.96Alkuperäinen hinta$296.96$296.96 - $296.96Nykyinen hinta $296.96 -
Z-8N MK2 GTX PR miesten viranomaiskenkä
Alkuperäinen hinta $308.39 - Alkuperäinen hinta $308.39Alkuperäinen hinta$308.39$308.39 - $308.39Nykyinen hinta $308.39Z-8N MK2 GTX PR on LOWA Professional -malliston korkeavartinen kenkä armeijan ja viranomaisten käyttöön. Se on tehty vaativaan maastoon ja marsseil...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $308.39 - Alkuperäinen hinta $308.39Alkuperäinen hinta$308.39$308.39 - $308.39Nykyinen hinta $308.39 -
Z-11S GTX miesten metsästyskenkä
Alkuperäinen hinta $319.81 - Alkuperäinen hinta $319.81Alkuperäinen hinta$319.81$319.81 - $319.81Nykyinen hinta $319.81Z-11S GTX on korkeavartinen nahkakenkä metsästykseen ja pitkille maastopäiville. Kenkä on sama kuin LOWAn Task Force -sarjan Z-11S GTX C: lesti, va...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $319.81 - Alkuperäinen hinta $319.81Alkuperäinen hinta$319.81$319.81 - $319.81Nykyinen hinta $319.81 -
Renegade II GTX Hi TF miesten viranomaiskenkä
Alkuperäinen hinta $274.11 - Alkuperäinen hinta $274.11Alkuperäinen hinta$274.11$274.11 - $274.11Nykyinen hinta $274.11Renegade II GTX Hi TF on Renegaden korkeavartinen viranomaisversio. Varren korkeutta on nostettu ja rakennetta vahvistettu viranomais- ja turvallis...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $274.11 - Alkuperäinen hinta $274.11Alkuperäinen hinta$274.11$274.11 - $274.11Nykyinen hinta $274.11 -
Kaloya Knit naisten vapaa-ajan kenkä
Alkuperäinen hinta $182.70 - Alkuperäinen hinta $182.70Alkuperäinen hinta$182.70$182.70 - $182.70Nykyinen hinta $182.70Kaloya Knit Ws on naisten kevyt vapaa-ajan kenkä kesään, matkoille ja ulkoiluun. Päällinen on vuoritonta neulosta. Välipohja on LOWA DynaEVA®, joka...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $182.70 - Alkuperäinen hinta $182.70Alkuperäinen hinta$182.70$182.70 - $182.70Nykyinen hinta $182.70 -
Kaloya miesten vapaa-ajan kenkä
Alkuperäinen hinta $171.28 - Alkuperäinen hinta $171.28Alkuperäinen hinta$171.28$171.28 - $171.28Nykyinen hinta $171.28Kaloya on kevyt vapaa-ajan kenkä lämpimille päiville ja matkoille. Päällinen on vuoritonta tekstiiliä, joka hengittää ja istuu napakasti. Välipohja...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $171.28 - Alkuperäinen hinta $171.28Alkuperäinen hinta$171.28$171.28 - $171.28Nykyinen hinta $171.28 -
Kaloya Knit miesten vapaa-ajan kenkä
Alkuperäinen hinta $182.70 - Alkuperäinen hinta $182.70Alkuperäinen hinta$182.70$182.70 - $182.70Nykyinen hinta $182.70Kaloya Knit on kevyt ja hengittävä outdoor-sneaker kesäiseen arkeen, matkoille ja rentoon ulkoiluun. Päällinen on vuoritonta puuvillaneulosta, joss...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $182.70 - Alkuperäinen hinta $182.70Alkuperäinen hinta$182.70$182.70 - $182.70Nykyinen hinta $182.70 -
Madrix miesten maastojuoksukenkä
Alkuperäinen hinta $228.41 - Alkuperäinen hinta $228.41Alkuperäinen hinta$228.41$228.41 - $228.41Nykyinen hinta $228.41Madrix on maastojuoksukenkä kilpailuihin ja kovavauhtisiin harjoituksiin. Välipohja on reagoiva LOWA® DYNATPE®, korkoero on 6 mm, ja pohjassa on se...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $228.41 - Alkuperäinen hinta $228.41Alkuperäinen hinta$228.41$228.41 - $228.41Nykyinen hinta $228.41 -
ALE
Raik GTX lasten talvikenkä
Alkuperäinen hinta $142.71Alkuperäinen hinta $142.71 - Alkuperäinen hinta $142.71Alkuperäinen hinta $142.71Nykyinen hinta $78.84$78.84 - $78.84Nykyinen hinta $78.84Raik GTX on lasten talvikenkä aktiivisiin talvipäiviin. Ulkonäkö muistuttaa lumilautakenkää. Päällinen on nupukkinahkaa ja tekstiiliä, ja GORE-TEX ...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $142.71Alkuperäinen hinta $142.71 - Alkuperäinen hinta $142.71Alkuperäinen hinta $142.71Nykyinen hinta $78.84$78.84 - $78.84Nykyinen hinta $78.84ALE -
ALE
Couloir GTX Junior lasten talvikenkä
Alkuperäinen hinta $148.42Alkuperäinen hinta $148.42 - Alkuperäinen hinta $148.42Alkuperäinen hinta $148.42Nykyinen hinta $67.41$67.41 - $67.41Nykyinen hinta $67.41Couloir GTX Junior on lasten korkeavartinen talvikenkä retkille, lumileikkeihin, pulkkamäkeen ja koulumatkoille. Korkea varsi tukee ja suojaa, ja G...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $148.42Alkuperäinen hinta $148.42 - Alkuperäinen hinta $148.42Alkuperäinen hinta $148.42Nykyinen hinta $67.41$67.41 - $67.41Nykyinen hinta $67.41ALE -
Trident III GTX naisten talvikenkä
Alkuperäinen hinta $239.83 - Alkuperäinen hinta $239.83Alkuperäinen hinta$239.83$239.83 - $239.83Nykyinen hinta $239.83Trident III GTX Ws on naisten urheilullinen talvikenkä, joka muistuttaa enemmän ulkoilukenkää kuin paksusti vuorattua talvikenkää. Korkeampi varsi ...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $239.83 - Alkuperäinen hinta $239.83Alkuperäinen hinta$239.83$239.83 - $239.83Nykyinen hinta $239.83 -
Nabucco GTX naisten talvikenkä, ARCTIC GRIP TRAC II -pohja
Alkuperäinen hinta $262.68 - Alkuperäinen hinta $262.68Alkuperäinen hinta$262.68$262.68 - $262.68Nykyinen hinta $262.68Nabucco GTX Ws on naisten talvikenkä lumisiin ja kylmiin oloihin. VIBRAM® ARCTIC GRIP TRAC® II -ulkopohjan kumiseos ja kuviointi on tehty pitämään ...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $262.68 - Alkuperäinen hinta $262.68Alkuperäinen hinta$262.68$262.68 - $262.68Nykyinen hinta $262.68 -
Maddox PRO GTX Lo naisten ulkoilukenkä, pikanauhoitus
Alkuperäinen hinta $228.41 - Alkuperäinen hinta $228.41Alkuperäinen hinta$228.41$228.41 - $228.41Nykyinen hinta $228.41Maddox PRO GTX Lo SL Ws on naisten matala ja kevyt kenkä fast hiking -retkille ja aktiiviseen ulkoiluun. SL tarkoittaa pikanauhoitusta. LOWA® FAST ...
Katso koko kuvausAlkuperäinen hinta $228.41 - Alkuperäinen hinta $228.41Alkuperäinen hinta$228.41$228.41 - $228.41Nykyinen hinta $228.41